

Poznaj ludzi tworzących Pracownię SURGE
Anna "Matka" JASTRZĘBSKA
Pedagog, psycholog, psychotraumatolog, interwent kryzysowy, ratownik.
Założycielka Pracowni i Prezes Zarządu FORTIOR – Fundacji dla Wielu.

Absolwentka m. in. Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu Psychologii Transportu na Uniwersytecie Warszawskim, a także podyplomowe studia z zakresu Psychotraumatologii oraz Psychologii Stresu i Interwencji Kryzysowej na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Ukończyła liczne szkolenia z zakresu psychologii traumy, pierwszej pomocy psychologicznej, negocjacji kryzysowych i interwencji kryzysowej. Terapeutka EMDR.
Biegły sądowy Sądu Okręgowego w Warszawie z dziedziny psychotraumatologii.
Odbyła staż w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej; dyżurowała w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego przy Telefonie Zaufania dla Weteranów Polskich Kontyngentów Wojskowych. Od kilku lat prowadzi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy medycznej
i psychologicznej. Współpracowała z wieloma stołecznymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ratownictwem i ochroną ludności. Od początku swojej działalności zawodowej wspierała organizacje udzielające pomocy humanitarnej, również poza granicami kraju - w 2023 r. z ramienia PTT EMDR udzielała pomocy psychologicznej ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji.
Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym, The European Society of Traumatic Stress Studies i Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR.
W Fundacji FORTIOR udziela pomocy psychologicznej i medycznej mężczyznom, którzy doświadczyli przemocy oraz osobom dotkniętym bezdomnością i wykluczeniem społecznym w ramach projektu Medycy na Ulicy.
Anna koordynuje przebieg podejmowanych przez nas interwencji kryzysowych, prowadzi psychoterapię zaburzeń potraumatycznych przedstawicieli służb mundurowych, pracuje z młodzieżą, a także nadzoruje psychologiczną stronę wszystkich naszych projektów realizowanych non-profit. Wspiera rodziny naszych pacjentów znajdujących się w kryzysie.
Lubi ludzi. Ciepła, miła, sympatyczna, ale kiedy trzeba bardzo bezpośrednia w słowach.*
Na co dzień miłośniczka tatuaży i gier planszowych. Najbardziej kocha bycie mamą 21-letniego buntownika.
* Chyba, że jest się dzieckiem lub nastolatkiem. Albo mopsem. Do wszystkich wymienionych ma szczególną słabość.
Bartłomiej MATYSZEWSKI
Ratownik medyczny, instruktor pierwszej pomocy z wieloletnim stażem, strażak-ochotnik, dumny tata.

Dba o ciągły rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji. Przed nim 3 rok studiów pielęgniarskich. Absolwent licznych szkoleń z zakresu problematyki stresu zawodowego w służbach ratowniczych oraz pracy z „trudnym” pacjentem. Doświadczenie zawodowe zdobywał w stołecznym pogotowiu ratunkowym, Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie oraz Dyspozytorni Medycznej (Wydział Zarządzania i Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego). Aktualnie pracuje jako ratownik medyczny w jednej z placówek dla osób w kryzysie.
Bartek uwielbia prowadzić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy medycznej – ma nieograniczone pokłady cierpliwości do kursantów i pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych. Zawsze ma do opowiedzenia wiele zabawnych historii „prosto z karetki”. Jako instruktor i ratownik współpracował z wieloma organizacjami zajmującymi się ratownictwem i ochroną ludności. Jest autorem jednej z pozycji wchodzącej w skład projektu „Tato, dlaczego tak się martwisz?”.
W Pracowni pełni funkcję koordynatora pomocy medycznej w czasie podejmowanych interwencji kryzysowych. Cały swój wolny czas poświęca na działalność non-profit. Nadzoruje skierowany do osób dotkniętych bezdomnością projekt Medycy na Ulicy, w którym działa również aktywnie jako streetworker.
Bartka poznacie po specyficznym poczuciu humoru, szerokim uśmiechu, szerokich plecach i wielkim, gołębim serduchu. Prywatnie jest miłośnikiem mopsów i baristą-hobbystą, który zawsze dba o dobre samopoczucie wszystkich wokół siebie serwując pyszną kawę i jeszcze pyszniejsze naleśniki.
Klaudia TRACZYK
Terapeuta uzależnień

Terapeutka uzależnień z 10-letnim stażem.
Współpracuje z „Matką” w zakresie podejmowanych interwencji kryzysowych i jest niezastąpiona w sytuacjach nagłych. Jeśli trzeba – w środku nocy wstanie i pojedzie udzielać pomocy (a do tego stara się działać zgodnie z przepisami ;) !
Zawsze wierzy w ludzki potencjał. Ludzie ją fascynują (w ogóle kocha żywe stworzenia) - uwielbia analizować zachowania "stada" i analizować zachowania grupowych outsiderów.
W Fundacji FORTIOR wspiera osoby w kryzysie bezdomności w ramach swojej specjalizacji.
W domu zawsze czeka na nią rodzina – mąż i ukochany, niesforny 17-letni syn. I trzy słodkowodne akwaria ze zbrojnikami! Uwielbia rysować węglem i łączyć różne techniki rysunku.
Kocha taplać się w deszczu, nienawidzi gotować. A w Warszawie najczęściej spotkacie ją ze słuchawkami na uszach!
Świetnie dogaduje się i z dorosłymi i z dzieciakami borykającymi się z problemem.
Razem znajdziecie rozwiązanie każdego problemu! :)
Tomek ŁĘCZYCKI
Ratownik. Instruktor pierwszej pomocy.

Maciej KARASEK
Ratownik. Ratownik WOPR. Instruktor pierwszej pomocy.

Sebastian PARAFJAŃCZUK
Ratownik medyczny. Instruktor pierwszej pomocy. Instruktor strzelectwa sportowego i bojowego.
Trener personalny. Dumny tata!

Sebastian to człowiek, przy którym można czuć się naprawdę bezpiecznie. Nie dość, że ratownik medyczny, to jeszcze instruktor strzelectwa sportowego i bojowego, a przy tym żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej, instruktor systemu walki Mastro Defence System i Krav Maga oraz super trener personalny.
Od 20 lat (!) zajmuje się strzelaniem i kalisteniką! Jeśli chcecie ogarnąć oponkę na brzuchu albo nauczyć się bronić, to Seba jest właśnie tą osobą, do której powinniście się odezwać!
Sebastian to absolwent WUM i profesjonalista w każdym calu. Osłucha, opuka, zdiagnozuje… i trafi. Oprócz trafnych decyzji urzeka skromnością, spokojem i humorem. Mówca ekonomiczny: mało mówi, dużo robi. Jak już się zdecyduje zabrać głos to z sensem i w konkretnym celu. To naturalny talent w zakresie pierwszej pomocy psychologicznej i negocjacji kryzysowych.
Musimy dodać, że Seba potrafi gotować (to mistrz sosu czosnkowego), a do tego ma talent manualny i lubi sobie pomajsterkować. Wszyscy go kochamy i przytulaniem naruszaliśmy wielokrotnie jego strefę komfortu.
Seba aktualnie odpoczywa od pracy z nami. Zmaga się z bardzo ciężką chorobą. Jeśli możecie – podrzućcie chłopu pieniądza na leczenie -> bit.ly/3zewXNF. To najlepszy człowiek na świecie.
I ma dla kogo żyć.
Tomek ŁĘCZYCKI
Ratownik. Instruktor pierwszej pomocy.
